Korzyści wynikające z popularyzacji pojazdów elektrycznych

Zmniejszenie wpływu transportu drogowego na środowisko przyniosłoby ogromne korzyści planecie. Materiały i procesy umożliwiające budowę udoskonalonych pojazdów elektrycznych o minimalnym śladzie węglowym i dostępnych w przystępnej cenie powinny przyczynić się do upowszechnienia tych środków transportu.

Dotychczas lekkie materiały, takie jak wzmocnione włóknami węglowymi tworzywa sztuczne, były stosowane głównie w drogich samochodach o wysokich osiągach. Opracowanie wykazu lekkich materiałów o małym śladzie węglowym, przeznaczonych do pojazdów elektrycznych jest celem finansowanego ze środków UE projektu "Enhanced lightweight design" (ENLIGHT).

Zespół pracuje nad średnionakładową produkcją ultrakompaktowych pojazdów czteroosobowych mających wejść na rynek w ciągu 8–12 lat. Aby zrealizować te założenia, naukowcy zajęli się całą konfiguracją pojazdu i podzielili badania na poszczególne ważne elementy składające się na masę całej konstrukcji. Projekt obejmuje moduł czołowy, centralny moduł podłogowy, drzwi przednie, ramę pomocniczą, zawieszenie oraz belkę poprzeczną.

Badane są wysoce zaawansowane materiały, w tym termoplastyczne kompozyty z osnową, kompozyty wzmacniane włóknami, zaawansowane materiały hybrydowe i warstwowe oraz kompozyty oparte na biomateriałach i materiałach odnawialnych. Zespół stosuje całościowe podejście, obejmujące wydajność, produkcję, koszty i cykl życia. Ponadto, w inicjatywie wykorzystywane są wyniki innych projektów.

Uczeni opracowali wstępne projekty lekkich komponentów do pięciu modułów demonstracyjnych. Opracowano liczne modele do badania hałasu i drgań, zmiany sztywności wywołanej prądem elektrycznym oraz zmian temperatury, a także właściwości mikromechanicznych w cyklach obciążenia.

Trwa projektowanie materiałów zgodnie z tymi wstępnymi założeniami i symulacjami. Naukowcy ocenili już kilka technologii produkcji. Badania te obejmą też analizę możliwości połączenia kilku funkcji w jednym komponencie w celu zmniejszenia ciężaru i przestrzeni oraz uproszczenia architektury pojazdu.

Inicjatywa ENLIGHT łączy symulacje i testy doświadczalne, aby umożliwić szybkie, wydajne i niezawodne projektowanie i opracowywanie materiałów i metod wytwarzania. Zmniejszenie kosztów pojazdów elektrycznych i ich szkodliwości dla środowiska pomoże w ich masowej produkcji i upowszechnieniu. To z kolei przyczyni się do ograniczenia negatywnego wpływu ruchu samochodowego na środowisko.

data ostatniej modyfikacji: 2015-05-19 14:41:40
Komentarze


Polityka Prywatności