Tkaniny zapewniające cień i elektryczność

Technologie energii słonecznej takie jak fotowoltaika konwertują praktycznie niewyczerpalną energię promieniowania słonecznego w elektryczność. Nowe wielkopowierzchniowe tkaniny ze zintegrowanym ogniwem fotowoltaicznym mogą już wkrótce umożliwić wytwarzanie elektryczności ze światła padającego na markizy i zacienienia deptaków.

Poprzez generowanie elektryczności z odnawialnej energii słonecznej przy uwalnianiu minimalnych ilości zanieczyszczeń lub całkowitym ich wyeliminowaniu fotowoltaika może znacząco zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Ogniwa fotowoltaiczne są w użyciu na wielu obszarach świata. Obecne prace badawczo-rozwojowe są nakierowane na zwiększenie efektywności i zmniejszenie kosztów, aby zwiększyć popyt rynkowy.

Nowatorski, finansowany przez UE projekt badawczy pozwoli ograniczyć koszty organicznych i nieorganicznych technologii fotowoltaicznych oraz zintegrować je z rozciągliwymi tkaninami. Członkowie finansowanego przez UE projektu "Fabric structures for solar power generation" (FABRIGEN) tworzą wytrzymałe rozwiązania, odpowiednie do użytku zewnętrznego, jako materiał na parasole i markizy lub osłony deptaków i parkingów.

Naukowcy użyli niedrogich i standardowych, zadrukowanych z rolki i pokrywających duże obszary, cieńkofilmowych modułów fotowoltaicznych. Zespól zintegrował proces tkania elementów fotowoltaicznych z tkaninowymi membranami poliestrowymi. Bardzo istotna jest wytrzymałość tych tkanin, zatem naukowcy stworzyli i zintegrowali z nimi powłoki izolujące i okrywające, aby chronić je przed wilgocią, powietrzem (tlen) i promieniowaniem ultrafioletowym.

Zespół dotychczas z powodzeniem zbudował prototypy wielkoskalowe, używając trzech różnych technologii fotowoltaicznych. Rozciągliwe struktury membranowe są długie na 6 metrów i szerokie na maksymalnie 3 metry. Spełniają one oczekiwania lub mają duży potencjał w tym zakresie. Opracowano też plan ich optymalizacji.

Moduły FABRIGEN spełniają europejskie i międzynarodowe normy i przepisy dotyczące wprowadzenia schematów zasilania podłączanych lub nie do sieci lub taryfy gwarantowanej (ang. feed-in-tariff, FIT). Krótkoterminowo plany FIT zachęcą operatorów do inwestowania, ponieważ otrzymają oni opłaty za energię wyprodukowaną w zainstalowanych przez nich systemach, takich jak zacienienia.

Długoterminowo naukowcy przewidują ostateczny system, w którym schematy FIT nie będą koniecznie, z racji niskich kosztów technologii fotowoltaicznej w porównaniu z zasilaniem z sieci. Rekapitulując, opracowane materiały i technologie przyczynią się do zrównania kosztów energii słonecznej z konwencjonalną.

Zredukowane koszty produkcji, przesyłu i operacyjne powinny zachęcić do inwestowania w solarne zasilanie fotowoltaiczne. Ta technologia jest całkowicie pionierska, jako że nie istnieje obecnie nic podobnego do niej na rynku. Uczestnicy projektu FABRIGEN mają nadzieję zobaczyć zacienienia i markizy z ogniwami fotowoltaicznymi w całej Europie. Będą one nie tylko zapewnić ciepło i cień, lecz również produkować elektryczność.

data ostatniej modyfikacji: 2015-06-03 10:50:25
Komentarze


Polityka Prywatności