Energooszczędne równoległe przetwarzanie danych

Równoległe przetwarzanie różnych zestawów danych przez platformy wielu procesorów jest niezbędne do działania wielu aplikacji multimedialnych. Nowa architektura chipu korzystająca ze schematów inteligentnego zarządzania energią może ograniczyć jej zużycie przez przenośne urządzenia.

Wiele przyszłych aplikacji multimedialnych będzie z natury w dużym stopniu polegać na równoległym przetwarzaniu ogromnych zestawów danych. Prostym przykładem jest obliczenie średniej z 1 000 000 liczb poprzez uśrednienie 1000 zestawów 1000 liczb a następnie wyciągnięcie średniej z tych 1000 średnich.

Finansowany przez UE projekt RAVEN10 został zainicjowany, aby opracować wysoce energooszczędną, wielordzeniową architekturę do równoległego przetwarzania danych z użyciem bardzo małych węzłów technologicznych (w skali nano) na użytek takich aplikacji. Co istotne, dynamiczna rekonfiguracja sterowania w technice on-chip pozwala ograniczyć koszty produkcji, które mogą wynosić nawet dziesiątki milionów euro w przypadku nowoczesnych chipów jednoaplikacyjnych.

Aby osiągnąć te cele naukowcy analizowali schematy dynamicznego skalowania napięcia i częstotliwości (DVFS). DVFS jest techniką zarządzania mocą i ciepłem, która dostosowuje napięcie lub częstotliwość procesora do zapotrzebowania obliczeniowego. Elastyczna architektura z egzekucją wątków wektorowych (ang. Resilient Architecture with Vector-thread Execution, RAVEN) pozwala zastosować takie schematy w każdym rdzeniu z niezależnym procesorem sterowania.

Zespół z powodzeniem zastosował rekonfigurowalne przetwornice DC-DC z przełączalnym kondensatorem, podtyp przetwornic DC-DC, które wydajnie konwertują napięcie. Jednakże pewne problemy techniczne wymagały rozwiązania, aby utrzymać precyzję schematów DVFS przy dużej liczbie procesorów.

Schematy zegara adaptacyjnego sprawiły, że straty na przełączalnym kondensatorze związane z opornością przetwornicy na wyjściu stały się zaletą. Naukowcy uzyskali mniejszą częstotliwość przełączania i dużą wydajność konwersji. Ponadto analiza energii systemu w przypadku zmiennego, a nie stałego dostarczania napięcia umożliwiła całościową optymalizację. System korzysta z punktu minimalnej energii dla każdego procesora podczas wykonywania każdego odrębnego zadania. Innowacyjne rozwiązanie przy skończonej liczbie współczynników energii pozwoliło ograniczyć zużycie energii w pojedynczym rdzeniu o 25% w porównaniu ze schematami DVFS o konwencjonalnym sterowaniu napięciem.

Chip testowy z całym schematem DVFS zastosowanym do pojedynczego rdzenia jest obecnie poddawany ocenie. Udane wdrożenie koncepcji RAVEN znacząco ograniczy zużycie energii i koszty przetwarzania filmów i mowy przez telefony komórkowe i tablety dzięki dynamicznej rekonfiguracji sterowania w technice on-chip. Możliwe oszczędności energii w skali roku ze stosowania telefonów komórkowych zaledwie jednej marki mogą odpowiadać zużyciu energii przez dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. To niezły wynik, zważywszy na liczbę urządzeń przenośnych będących w użyciu na całym świecie.

data ostatniej modyfikacji: 2015-06-16 10:09:59
Komentarze


Polityka Prywatności