Stawianie fundamentów pod budowę statków całkowicie elektrycznych

Inicjatywa unijna pomogła w otwarciu nowego europejskiego centrum doskonałości (CoE) poświęconego budowie statków całkowicie elektrycznych (AES). Nowo otwarte centrum doskonałości w Grecji odgrywa kluczową rolę w tworzeniu pierwszej generacji statków AES.

W swoich staraniach promujących "zielony" transport UE finansuje kreatywne badania w ramach wielu powiązanych z tematem projektów. Zalicza się do nich projekt "Marine electrical initiative" (MARINELIVE).

Dzięki bliskiej współpracy z uniwersytetami, instytutami badawczymi i partnerami przemysłowymi z Grecji i Europy, Szkoła Architektury Wodnej i Inżynierii Morskiej Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach (NAME-NTUA) założyła centrum doskonałości na rzecz elektrycznej inżynierii morskiej. Centrum zajmuje się wszystkimi dziedzinami ważnymi z punktu widzenia statków AES, w tym sieciami elektrycznymi, zarządzaniem mocą, układami napędowymi, automatyzacją i kontrolą.

Zaangażowano sześcioro doświadczonych greckich naukowców, aby wesprzeć projektowanie i rozwój emulatora układu elektroenergetycznego statku oraz pomóc w weryfikacji nowych pomysłów. Badacze opracowali także propozycje badań i przystąpili do budowania sieci kontaktów na terenie Europy.

Dwustronne wymiany z wiodącymi instytucjami europejskimi także odegrały ważną rolę w transferze specjalistycznej wiedzy do NAME-NTUA. Do tematów zaliczały się: ocena ryzyka podczas rejsu, zdolność przetrwania statków AES, modelowanie za pomocą obliczeniowej dynamiki płynów (dla dużych morskich zastosowań technologii Diesla), obliczenia równoległe i elektroniczne podzespoły zasilające w hybrydowych układach napędowych.

Dostarczono podstawowe oprogramowanie i sprzęt komputerowy do badań nad AES i zmodernizowano istniejącą infrastrukturę. Partnerzy projektu zorganizowali sześć różnych warsztatów i dwie konferencje międzynarodowe. Zwiększyli także intensywność działań rozpowszechniających i promocyjnych, m.in. poprzez publikację 5 artykułów wspólnych oraz 6 w czasopismach branżowych, a także 26 artykułów zaprezentowanych podczas konferencji międzynarodowych.

Dzięki otwarciu CoE, zespół projektu MARINELIVE umocni wiodącą pozycję NAME-NTUA w dziedzinie architektury okrętowej i inżynierii morskiej w europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) oraz zwiększy potencjał realizacji badań w kluczowych obszarach AES. Projekt ten przyczyni się do regionalnego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz do zwiększenia potencjału NAME-NTUA w zakresie przyciągania przyszłych projektów badawczych w dziedzinie elektrycznej inżynierii morskiej w ramach programu Horyzont 2020.

data ostatniej modyfikacji: 2015-08-06 09:09:21
Komentarze


Polityka Prywatności