Nowe technologia realistycznej rzeczywistości wirtualnej do pracy w miejscach niebezpiecznych

Technologia realistycznej rzeczywistości wirtualnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem w kontekście zaplanowanej i awaryjnej konserwacji prowadzonej w ekstremalnych warunkach, na przykład w instalacjach jądrowych. Uczestnicy unijnej inicjatywy badają możliwości zastosowania rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) — łączącej rzeczywistość wirtualną ze światem rzeczywistym — w systemach bezpieczeństwa chroniących personel.

Istniejąca technologia konserwacji w miejscach takich jak przestrzeń kosmiczna czy głębia oceaniczna posiada liczne ograniczenia. Należą do nich znaczne opóźnienia czasowe w komunikacji i transmisji danych, brak uwzględnienia wielowejściowych interfejsów oraz brak możliwości zarządzania kilkoma operatorami na raz w takich środowiskach.

W ramach projektu EDUSAFE (Education in advanced VR/AR safety systems for maintenance in extreme environments), finansowanego ze środków UE, badane są cechy, procedury i narzędzia stosowane w najnowszych technologiach VR i AR na potrzeby stworzenia systemu chroniącego personel. Ogólnym celem jest poprawa bezpieczeństwa, utrzymywanie gotowości, minimalizacja błędów oraz skrócenie czasu potrzebnego do wykonywania działań zaplanowanych lub awaryjnych.

Prace rozpoczęto od przygotowania zintegrowanego projektu systemu VR/AR oraz jego elementów sterujących. Objęły one transmisję danych w czasie rzeczywistym, miejscową analizę danych obrazu, dźwięku i dotyku, interakcję z kilkoma użytkownikami obecnymi na miejscu oraz wielowymiarowe interfejsy. Ważnymi aspektami były także przenośność i możliwość noszenia przez personel. System zostanie przetestowany w ośrodku CERN w Szwajcarii.

Realizowanych jest szereg działań informacyjnych i promocyjnych, a także program oferujący szeroko zakrojone i różnorodne szkolenia dla badaczy. Rozpoczęły się delegacje badawcze, po uprzedniej rekrutacji 10 doktorantów i 2 badaczy ze stopniem doktora.

Dzięki połączeniu kilku technologii w jednym prototypie projekt EDUSAFE przyczyni się do stworzenia nowego system o funkcjach VR i AR, przeznaczonego do pracy w miejscach niebezpiecznych. Będzie to pierwsza technologia ochrony personelu łącząca niezawodność, elastyczność, przenośność i szybkość w ramach jednego systemu.

opublikowano: 2015-09-09
Komentarze


Polityka Prywatności