Bardziej ekologiczny beton z surowców przyjaznych dla środowiska

Produkty betonowe wyprodukowane z surowców wtórnych mogą umożliwić sektorowi budowlanemu zwiększenie efektywności środowiskowej i ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów.

Nowe produkty betonowe opracowane w ramach finansowanego ze środków UE projektu SUS-CON (SUStainable, innovative and energy-efficient CONcrete, based on the integration of all-waste materials) zaprojektowano w celu spełnienia potrzeb sektora budowlanego w zakresie konkurencyjności i ekonomiczności przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.

"Opracowaliśmy całkowicie nowe koncepcje i technologie w celu wykorzystania surowców wtórnych w procesie produkcji betonu", wyjaśnia koordynator projektu, Alessandro Largo z organizacji CETMA we Włoszech. "Przyczynią się one do produkcji bardziej trwałego i efektywnego energetycznie betonu do zastosowań wykorzystujących gotowe mieszanki i beton prefabrykowany".

W ramach projektu propagowana jest także wiedza na temat korzyści powiązanych z ekologicznymi produktami w celu pokonania technicznych i innych barier w przemyśle tak tradycyjnym jak przemysł budowlany.

Obecnie najważniejsze przydatne wyniki projektu dotyczą kilku innowacyjnych rodzajów kruszyw i spoiw wytworzonych całkowicie z surowców wtórnych (np. odpadów z tworzywa sztucznego, odpadów pochodzących ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pianki poliuretanowej i odpadów komunalnych), połączenia tych innowacyjnych produktów w efektywny energetycznie i lekki beton wytworzony z surowców wtórnych, a także narzędzia wspierającego proces podejmowania decyzji zapewniającego pomoc w zakresie zarządzania i dzielenia się danymi dotyczącymi strumieni odpadów w UE.

"Opracowane przez nas lekkie, ekologiczne i ekonomiczne produkty betonowe, wykonane całkowicie z odpadów, są wykorzystywane w postaci produktów gotowych (jastrychy podłogowe i wylewki) i prefabrykowanych (bloki i panele)", mówi Largo. "Te prefabrykowane i gotowe prototypy zostały wyprodukowane przez różne europejskie firmy budowlane w ramach projektu, a zgodność ich procesów produkcyjnych z istniejącymi wykazano podczas rzeczywistych prób".

Beton wyprodukowany z zastosowaniem rozwiązań opracowanych w ramach projektu SUS-CON wykorzystano w rzeczywistych budynkach znajdujących się w trzech różnych lokalizacjach w Europie (Hiszpanii, Turcji i Rumunii). Usprawnienia w zakresie efektywności energetycznej budynków wybudowanych z wykorzystaniem betonu z projektu SUS-CON były monitorowane. Prototypy oceniono także pod kątem właściwości izolacji mechanicznej, cieplnej i akustycznej, a także odporności na ogień.

Opracowano plan wykorzystania, aby rozwinąć koncepcje posiadające potencjał komercyjny. "Plan składa się z pełnej listy wyników nadających się do wykorzystania, opisu każdego wyniku, wyjaśnienia oraz krótkiego planu wykorzystania", wyjaśnia Largo. "Aby zbliżyć te produkty do wymagań rynku, najpierw opracujemy obiecujące systemy na skalę pilotażową".

Ostatecznie wyniki projektu przyczynią się do ograniczenia energii szarej i śladu węglowego betonu dzięki zastąpieniu tradycyjnych spoiw innowacyjnymi spoiwami wykonanymi z materiałów wtórnych. Nowe koncepcje betonowe opracowane w wyniku połączenia tych innowacyjnych kruszyw i spoiw zapewnią lepsze właściwości pod względem izolacji cieplnej oraz umożliwią architektom i specjalistom z branży budowlanej stosowanie wyższych standardów wydajności podczas projektowania i budowania.

"Przemysł budowlany to jeden z największych konsumentów energii i surowców oraz jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych", mówi Largo. "Aby sektor budowlany stał się bardziej zrównoważony, należy ograniczyć jego wpływ na środowisko, a zwłaszcza zmniejszyć zużycie surowców i energii. Uważamy, że opracowanie nowych innowacyjnych technologii wykorzystujących materiały wtórne w cyklu produkcji lekkiego betonu stanowi kompletne rozwiązanie zapewniające zrównoważony rozwój i efektywność kosztową".

Źródło: Na podstawie wywiadu z koordynatorem projektu

data ostatniej modyfikacji: 2015-12-17 09:29:59
Komentarze


Polityka Prywatności