Większość maszyn budowlanych wykorzystuje urządzenia nazywane szybkozłączami, które umożliwiają szybką zmianę narzędzia roboczego, ale mają pewne wady. W ramach unijnej inicjatywy opracowywany jest innowacyjny system, którego zadaniem jest optymalizacja wydajności maszyn przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.
Szybkozłącza są szczególnie często stosowane w ciężkim sprzęcie budowlanym, na przykład w koparkach. Około 90% wszystkich koparek używanych w Europie jest wyposażone w szybkozłącza. Urządzenia te wymagają częstej zmiany narzędzi, przez co operatorzy nie mają wystarczającego doświadczenia w obsłudze każdego z nich. Efektem są awarie narzędzi i obniżenie bezpieczeństwa na placu budowy.
Aby rozwiązać ten problem, w ramach projektu
PROSYMA (Process-optimized system functionality of mobile work machines), finansowanego ze środków UE, opracowywany jest nowy modułowy system, który można zamontować w konwencjonalnej koparce hydraulicznej bez szybkozłącza czy narzędzia. Ogólnym celem prac jest dostarczenie operatorom koparek i pracownikom budowlanym danych w czasie rzeczywistym dotyczących stabilności maszyny oraz zadań takich jak kopanie, czerpanie, podnoszenie i ładowanie.
W pierwszym okresie sprawozdawczym prace rozpoczęto od systemu sensorycznego dla szybkozłącza, który dokładnie mierzy obciążenia, na jakie narażona jest koparka. Po ukończeniu koncepcji systemu rozpocznie się projektowanie czujników.
Aby przeanalizować czerpak sortujący, łyżkę i zrywarkę, opracowano model matematyczny do pozycjonowania narzędzi, a także systemów pomiarowych i podsystemów utrzymujących stabilność. Model ten zastosowano następnie w opracowanym oprogramowaniu.
Przygotowano broszurę ze specyfikacjami oprogramowania dla modułowego systemu wskazującego, a także zbudowano wszystkie potrzebne komponenty sprzętowe. Zaprojektowano obudowy dla podzespołów czujników.
Przygotowano ogólny model koparki, uwzględniający różne ruchy standardowych koparek hydraulicznych. Ten system pomiarowy poddano następnie symulacjom. Przetestowano także demonstracyjną wersję koparki.
Prace realizowane w ramach projektu PROSYMA pomogą przemysłowi budowlanemu w wykorzystaniu zoptymalizowanych, bezpiecznych, niedrogich i czystych rozwiązań technologicznych w koparkach.