Niedrogi muring dla lepszego przetwarzania energii fal morskich

Skuteczne wykorzystanie energii fal morskich jest możliwe dzięki niedrogiemu i bezpiecznemu mocowaniu lub kotwiczeniu przetworników energii fal morskich (WEC) do dna morskiego. Nowe rozwiązania kotwiczenia i cumowania do muringu zmniejszą koszty instalacji stacji stabilizujących, które stanowią znaczną część kosztów produkcji przetworników.

Wykorzystanie energii z fal mórz kontynentu europejskiego pozwoliłoby UE wywiązać się ze zobowiązania do osiągnięcia 20% udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii do 2020 roku. Wybrany region jest doskonałym stanowiskiem badawczym do testowania nowych systemów cumowania do muringu i kotwiczenia na otwartym morzu, których brak ogranicza wdrażanie tej technologii na szeroką skalę. Podczas gdy jej wykorzystanie uplasowałoby UE na czele rozwijającego się globalnego rynku energii odnawialnej.

W ramach projektu GEOWAVE (Geotechnical design solutions for the offshore renewable wave energy industry) przeprowadzono branżowe badanie naukowe na temat nowej generacji kotwic i komponentów muringu do cumowania na otwartym morzu, które mają zagwarantować najwyższą wartość ekonomiczną i techniczną urządzeń do przetwarzania energii fal cumowanych do muringu.

Członkowie konsorcjum opracowali nową konfigurację muringu, która okazała się niezawodna w warunkach skrajnego obciążenia i w skład której wchodzą naprężone liny i elastyczno-dynamiczne więzadła oraz nowo zaprojektowana zarzucana kotwica. Choć zmniejszenie długości liny muringu w konfiguracji, w której lina jest naprężona znacznie zmniejsza koszty instalacji, to ograniczona elastyczność może utrudniać dryf WEC, co jest warunkiem koniecznym do produkcji energii. Dlatego członkowie zespołu dodali elastyczne więzadło odciążające liny muringu (co zmniejsza wymaganą wielkość kotwicy) i poprawia wydajność hydrodynamiczną WEC.

Dynamiczne, regularne obciążenia kotwicy przez WEC mogą zmniejszać jej wydajność poniżej wartości projektowej, powodując niewydolność kotwicy i zerwanie WEC. Jednak niezawodna kotwica opracowana w projekcie GEOWAVE wykazuje dobrą odporność na regularne obciążenia i daje się w łatwy sposób zainstalować na nierównym dnie morskim, zwiększając skuteczność i odbiór energii fal.

Trzech partnerów wykorzystało swoją wiedzę inżynieryjną do prac z zakresu geotechniki kotwicy i hydrauliki muringu. Specjalny basen wytwarzający fale pozwolił na stworzenie charakterystyki pracy nowej cumy do muringu. Dane z testu obciążenia wykorzystano do oceny pracy kotwicy w wirówce geotechnicznej.

Technologia GEOWAVE będzie impulsem dla partnerów z małych i średnich przedsiębiorstw do wytwarzania nowych produktów, otwierając drzwi na nowe rynki. Wesprze ponadto przemysł energii fal poprzez generowanie nowych miejsc pracy i ograniczanie wpływu globalnych zmian klimatu.

opublikowano: 2016-07-11
Komentarze


Polityka Prywatności