Czego inżynierowie oprogramowania i specjaliści ICT mogą nauczyć się od czerwi? Jak się wydaje całkiem sporo. Dzięki poznaniu, w jaki sposób zachodzą złożone procesy uczenia się w prostych organizmach, finansowani ze środków UE naukowcy mają nadzieję zapoczątkować epokę samouczących się robotów i predykcyjnego przetwarzania danych.
Finansowani ze środków UE naukowcy zaprezentowali zestaw narzędzi, który podniesie energooszczędność systemów komputerowych, zwiększając 54-krotnie efektywność agregacji dużych strumieni danych w porównaniu do standardowych implementacji.
Netflix to niekwestionowany lider dostawców materiałów wideo w Internecie, który tak naprawdę nigdy nie musiał budować własnych centrów danych. Nic w tym zaskakującego zatem, że programiści z całego świata marzą o tym, aby dowiedzieć się, jak przedsiębiorstwo jest w stanie obsługiwać tak duży ruch bez zawieszania się filmów wideo w czasie odtwarzania. Zespół projektu ENDEAVOUR urzeczywistnił te marzenia, odkrywając sposób funkcjonowania tych serwerów i ich rozmieszczenie.
Zespół amerykańskich i izraelskich naukowców, finansowany częściowo przez UE, opracował prawdziwie pionierski ekran, na którym można oglądać filmy 3D bez okularów.
Partnerzy przełomowego projektu, finansowanego ze środków UE, opracowali platformę na bazie chmury wraz z całą gamą aplikacji i narzędzi, aby wspomóc zrównoważony ruch w europejskich miastach.
Partnerzy projektu REPARA opracowali i zarejestrowali nowe technologie, dzięki którym równoległe aplikacje obliczeniowe są bardziej energooszczędne, tańsze i łatwiejsze w opracowywaniu oraz utrzymaniu.
Unijni naukowcy są przekonani, że innowacyjne kubity mogą pełnić rolę jednostek informacji w przyszłych komputerach kwantowych.
Wykonywanie obliczeń kwantowych bazuje na przetwarzaniu informacji z wykorzystaniem bitów kwantowych, czyli kubitów. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zajęli się badaniem możliwości używania nanorurek kwantowych do przechowywania kubitów i sterowania nimi, wykonując tym samym kolejny krok w drodze do zbudowania działającego, wielobitowego komputera kwantowego.
Firmowa sieć składa się z bardzo wielu elementów – urządzeń, aplikacji, systemów. Aby działała ona sprawnie i tym samym wspierała pracę przedsiębiorstwa i podejmowanie trafnych decyzji biznesowych, administrator musi mieć wgląd w funkcjonowanie każdego jej elementu i możliwość reakcji na nieprawidłowości, zanim powstanie problem. Niemal w każdej firmie zdarzają się jednak białe plamy na mapie architektury sieciowej. Czy można ich uniknąć?
Optymalne sterowanie jest narzędziem matematycznym, które można stosować w wielu dziedzinach, na przykład w awionice, poprzez optymalizację toru lotu rakiety, w przemyśle motoryzacyjnym, poprzez minimalizację skutków zderzeń, czy też w telekomunikacji, w celu określenia optymalnego położenia satelity. W ramach unijnej inicjatywy zorganizowano szkolenia teoretyczne i praktyczne z tej dziedziny, skierowane do młodych matematyków i inżynierów.
Analiza ekonomiki oprogramowania open source i jego potencjału zastąpienia oprogramowania zamkniętego może pomóc Europie we wprowadzaniu innowacji, a jednocześnie oferowaniu użytkownikom opłacalnych rozwiązań.
Charakter stanowisk pracy i kwalifikacji wciąż się zmienia, a od pracowników wymaga się obecnie biegłości w technologiach cyfrowych, krytycznego myślenia, elastyczności i umiejętności pracy zespołowej. Nowo opracowana aplikacja na smartfony pomoże pracownikom w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do zmierzenia się z wyzwaniami globalnej gospodarki przyszłości.
Naukowcy z UE opracowali metody wykorzystania nieużywanej przepustowości sieci światłowodowych. W testach systemu radiowo-optycznego uzyskano prędkości do 5,0 Gb/s.
Światło jasnej ściśniętej próżni (JSP) oferuje ogromne możliwości w obszarze obrazowania mikroskopowego, komunikacji i pomiarów.
W miarę jak świat przygotowuje się na pojawienie się pierwszych komputerów eksaskali, coraz pilniejszą kwestią staje się zniwelowanie luki pomiędzy postępem technicznym w dziedzinie wysokowydajnych komputerów (HPC) a ich zastosowaniem w procesach przemysłowych. W tym celu w ramach projektu NUMEXAS opracowano kilka nowych metod numerycznych oraz kodów komputerowych.
Nowy superkomputer z turbodoładowaniem stanowi przełom w obszarze mocy obliczeniowej w aplikacjach naukowych z wielu dziedzin — od zmian klimatu do wykorzystania mózgu człowieka.
Szybsza metoda gromadzenia i przetwarzania danych wejściowych powinna umożliwić budowę bardziej wydajnych urządzeń na potrzeby biomedycyny i innych dziedzin.
Kwantowa dystrybucja klucza (QKD) stanowi niemożliwą do złamania formę szyfrowania komputerowego. W ramach jednej z inicjatyw UE prowadzono prace nad możliwościami używania tej techniki w komunikacji wielu użytkowników w sieciach publicznych.
Drone Forenscis to, niedostępna do niedawna w Polsce, usługa analizy danych cyfrowych zapisanych w pamięci drona. Co można odczytać z pamięci tych coraz popularniejszych – statków bezzałogowych? Czy można przejąć sterowanie nad dronem oraz czego dowie się znalazca, jeśli sprzęt ulegnie awarii? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań zamierzają uzyskać eksperci VS DATA w ramach projektu „Oko drona”.
Fotonika krzemowa to idealna platforma umożliwiająca budowę inteligentnych nadajników-odbiorników do szybkich łączy światłowodowych. Brak odpowiednich źródeł światła w pobliżu mikroukładu jest główną przeszkodą uniemożliwiającą zrewolucjonizowanie sieci telekomunikacyjnych przy pomocy tej technologii.
Wysiłki badaczy z UE przyczyniły się do lepszego rozpoznawania mowy ludzkiej przez komputery. Przeprowadzone prace polegały na prezentowaniu komputerom dużych ilości materiałów źródłowych o wstępnie określonym formacie przy użyciu nowych algorytmów umożliwiających automatyczne nadawanie struktury.
Badacze korzystający z dofinansowania UE dokonali przeglądu najnowszych propozycji metod przystępnego wyjaśniania obserwowalnych zjawisk mających podstawy naukowe.
Nowe pokolenie badaczy zajmujących się kompozytami szklanymi i ceramicznymi przeznaczonymi do zastosowań w zaawansowanych technologiach pomoże zadbać o pomyślną przyszłość UE.
Zapewnienie ochrony transakcji online przed hakerami często wiąże się z pogorszeniem wygody korzystania z serwisu. W ramach unijnej inicjatywy odkryto nowe sposoby umożliwiające zachowanie równowagi między ochroną prywatności a użytecznością.
Coraz więcej informacji geoprzestrzennych staje się częścią internetu znaną obecnie jako GeoWeb. Uczestnicy unijnej inicjatywy pomogli w utorowaniu drogi do GeoWeb 2.0.